Gaelský hurling spája presnosť hokeja s fyzickými stretmi, ktoré sa vyskytujú v zápasoch rugby. Počas hry to musí byť skvelá úroveň. Vzrušujúca povaha hurlingu mu pomohla vydržať mnoho storočí.
GAA je zodpovedná za pomoc tomuto športu, aby zaznamenal prudký nárast popularity. Táto organizácia propagovala hru až do bodu, kedy má teraz pol milióna členov na celom svete. Keď medzinárodní vysielatelia začali v televízii vysielať vrhacie zápasy, pomohlo to dostať sa ďalej do hlavného prúdu. Výsledkom bolo, že viac webových stránok bookmakerov začalo otvárať vrhacie trhy.
The írsky galský vrhací šport sa odhaduje na tisíce rokov starý. Má množstvo spojení s galským futbalom. To zahŕňa štruktúru ihriska a bránky, počet hráčov a veľa terminológie. Každý z hráčov má drevenú palicu, ktorá sa nazýva hurley. Používajú tieto predmety na zasiahnutie loptičiek nazývaných sliotary cez súperove bránky, aby získali body. Ak je sliotar zachytený v ruke hráča, môže sa pohnúť iba o štyri kroky, kým ho minie. Do lopty sa dá aj fackovať alebo kopať. Väčšina ľudí však používa svoju hurley na pohyb po ihrisku.
Fyzický kontakt medzi hráčmi je povolený, existujú však prísne pravidlá. Musia mať aspoň jednu nohu zapustenú v zemi. Ak má súper loptu v držaní, hráč na neho môže vykonať útok plece na plece. Pre každého je povinné nosiť prilbu a chránič tváre. Je však zriedkavé, že sa nosí akákoľvek forma ochrannej výplne tela. Z tohto dôvodu sú zranenia v galskom vrhaní pomerne bežné.
Na ihrisku je prítomných osem rozhodcov zodpovedných za začatie a zastavenie hry. Počas medziokresných hier sa môže použiť videotechnológia. Väčšinu významných oficiálnych podujatí v tomto športe organizuje Gaelská atletická asociácia (GAA). Táto organizácia zaviedla jasný súbor pravidiel pre hádzanie, vrátane scenárov faulov a skóre. Stávkujúci by si ich mali prečítať, aby im pomohli pri stávkovaní.