V galskom futbale sú dva tímy, z ktorých každý má 15 hráčov. Hrá sa na ihrisku obdĺžnikového tvaru a góly sa strieľajú buď úderom alebo kopnutím lopty do brány, čím sa získajú tri body, alebo získaním lopty medzi dve žrde, ktoré sú nad bránkami a cez brvno, čím sa získať tím jeden bod.
Lopta sa dá presúvať z jedného konca ihriska na druhý rôznymi spôsobmi. Hráči môžu pri pohybe po ihrisku niesť, kopať, odraziť alebo prihrať loptu rukou.
Tímové pozície v galskom futbale sú jeden brankár, dvaja stredopoliari, šesť obrancov a šesť útočníkov. Väčšina tímov bude mať aj niekoľko hráčov, ktorí budú pôsobiť ako náhradníci. Vo všeobecnosti je to šport len pre mužov, ale v súčasnosti existuje niekoľko ženských tímov, ktoré vytvorili galský futbalový zväz žien. Pravidlá sú dosť podobné pravidlám austrálskeho futbalu a výsledkom sú medzinárodné pravidlá futbal bol vyvinutý, čo je hybrid medzi týmito dvoma hrami.
Udalosti galského futbalu
In Írsko, na galský futbal dohliada Gaelská atletická asociácia. Táto organizácia tiež kontroluje hurling a camogie. Dohliadajú aj na hlavné galské futbalové turnaje. Jedným z najpopulárnejších podujatí je All-Ireland Senior Championship. Miestom konania je Croke Park v Dubline a navštevujú ho tisíce divákov. V USA je najväčším galským športovým miestom Gaelic Park v New Yorku.